Walentynki z książką

„WALENTYNKI Z KSIĄŻKĄ”

Dzień głośnego czytania

w Gimnazjum w Szemudzie

we współpracy z Biblioteką Publiczną Gminy Szemud

W tym roku, na 14 lutego zaproponowaliśmy spędzenie „Walentynek” w nieco inny sposób – z książką w ręku. Narodził się pomysł zorganizowania dnia poświęconego głośnemu czytaniu. Ponieważ nasza biblioteka jest beneficjentem Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, akcja ta doskonale wpisała się w zadania, których realizację proponują autorzy projektu, a do tego entuzjastycznie na propozycję współpracy odpowiedziała pani Iwona Piastowska – Kierownik Biblioteki Publicznej Gminy Szemud.
Wspomnianym pomysłem udało się nam zarazić całe grono znamienitych osób, które przyjęły zaproszenie. W specjalnie przygotowanym na tą okazję fotelu, z ulubioną książka w ręku, zasiedli następujący goście:

Wójt Gminy Szemud – pan Ryszard Kalkowski

Kierownik Referatu Oświaty – pani Barbara Siemek – Pawłowska

Dyrektor Gimanzjum w Szemudzie – pani Grażyna Bochińska

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Szemudzie – pani Zofia Jaskot

Wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Szemudzie – pani Beata Lewandowska

Dyrektor Biblioteki Publicznej w Szemudzie – pani Iwona Piastowska

Proboszcz Parafii w Szemudzie – ks. Robert Kaczorowski

Dyrektor GCKSiR w Szemudzie – pan Tomasz Stein

TV Szemud – pan Jarosław Gawryś

Rada Rodziców : pani Wioletta Wild, pan Andrzej Lieske.

Czytali także uczniowie : Karolina Okrój, Wiktoria Sikora, Aleksandra Żochowska, Paulina Fopke, Przemysław Dosz.
Nasze wydarzenie rozpoczęło się od powitania zaproszonych osób przez Panią Dyrektor Gimnazjum w Szemudzie. Następnie głos zabrały Panie prowadzące nasze spotkanie – Beata Geffroy oraz Iwona Piastowska.
Pani Geffroy, życząc wszystkim dobrego odbioru słuchanych tekstów podkreśliła, że najważniejsza w czytaniu jest radość, jaką z niej czerpiemy. Wspomniała także, iż Biblioteka Szkolna funkcjonuje niezwykle skutecznie, także dzięki stronie internetowej, na której publikowane są nowości pojawiające się na regałach, recenzje książek pisane przez gimnazjalistów, a także aktualności z życia biblioteki.
Pani Iwona Piastowska – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Szemud także zachęciła do pogodnego podejścia do faktu czytania na głos. Przytoczyła ponadto statystyki mówiące o tym, że Polacy nie czytają wystarczająco dużo. Od razu więc ochoczo wzięliśmy się do poprawiania tych pesymistycznych danych! Tym bardziej, że głośne czytanie daje niebywałe efekty w postaci rozwoju emocjonalnego, intelektualnego, wyobraźni, poprawy zapamiętywania, radzenia sobie z problemami życia codziennego, a także przedłużenia życia o nawet 23 miesiące (przy założeniu, że czytamy przynajmniej 30 minut dziennie). Nie da się też nie brać pod uwagę efektu wygładzenia zmarszczek i odmłodzenia ciała i umysłu osoby będącej amatorem książek.
Jakie teksty mogliśmy usłyszeć? Okazało się, że nasi goście wybrali bardzo zróżnicowaną pod względem tematyki literaturę. Pojawiły się fragmenty z dzieł takich jak : „Don Kichot”(Miguel de Cervantes), „Wiedźmin” (Andrzej Sapkowski), „Chłopak na zastępstwo (Kasie West), ”Zapałka na zakręcie” (Krystyna Siesicka), „Mały książę”(Antoine de Saint – Exupery), „Oskar i pani Róża” (Eric Emmanuel Schmitt), „Marek – chłopiec, który miał marzenia” (Marek Kamiński), „Niebo istnieje naprawdę” (Todd Burpo), „G… się pali” (Petr Sabach).
Nie zabrakło też wspaniałej interpretacji tekstów kaszubskich : „Żëcé i przigodë Remusa” (Aleksander Majkowski) oraz „Klusczi”.
W klimat spotkania wprowadził nas dodatkowo wiersz Wisławy Szymborskiej pt. „Nic dwa razy”.
Podczas naszego niecodziennego spotkania wytworzyła się niesłychanie literacka, z mocno wyczuwalną obecnością ducha artystycznego. atmosfera. Każdy z gości w sposób niezwykły interpretował wybrany przez siebie fragment, a lekturę wzbogacały bardzo cenne, osobiste refleksje na temat książek, momentu, w którym czytanie dla danej osoby stało się ważnym elementem  życia.
Wydarzeniem towarzyszącym głośnego czytaniu towarzyszył bookcrossing. Każdy mógł przynieść przeczytaną już własną książkę i wymienić ją na inną – nieodpłatnie!
Młodzież naszego gimnazjum odebrała „walentynki z książką” niezwykle pozytywnie. Można było zauważyć skupienie, zadumę na twarzach gimnazjalistów. Nie zabrakło też podziwu dla rówieśników prezentujących swój ulubiony fragment tekstu.
Stąd, nasze zamierzenie, aby wciąż od nowa pobudzać aktywność młodzieży w stronę czytelnictwa zostało w pełni zrealizowane.
Wzbogaceni głośnym czytaniem, chętnie obejrzeliśmy przedstawienie koła teatralnego pod nazwą „Przywołując Mickiewicza ducha”. Spektakl ten, koordynowany przez panią Magdalenę Naczk – Gołębiowską stanowił część projektu edukacyjnego „3.2.1. Start!”.
Zaproszeni goście podkreślali oryginalność pomysłu na zupełnie „świeżą” odsłonę walentynek, możliwość integracji, lepszego poznania się środowiska lokalnego, rodziców oraz samych gimnazjalistów. Najbardziej przemawiała do wszystkich  zaproponowana przez nas naturalna, przyjemna w swej formie możliwość propagowania czytelnictwa.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej – proszę kliknąć w link :

film