Lektura szkolna na scenie

             Wiele książek jest świetną inspiracją do przedstawień teatralnych. Żeby zachęcić młodzież do sięgnięcia po lekturę, w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zorganizowaliśmy wyjazd  uczniów klas VI i VII  na spektakl teatralny oparty na powieści Ch. Dickensa „Opowieść Wigilijna”.  Sztukę przedstawili w Gdyni 23 listopada 2017 roku, aktorzy Teatru Współczesnego z Krakowa. Przedstawienie wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród oglądających. 
Opowieść  Wigilijna przeniosła nas do Londynu końca XIX wieku. Niepowtarzalny, klimat tego miasta i zamierzchłych czasów mieszał się z niecierpliwym oczekiwaniem Świąt  Bożego Narodzenia. Karol Dickens  opowiadając o duchu świąt, który potrafi rozgrzać najmniejszą zimę, mówił również o skutych lodem ludzkich sercach, które także potrafią poddać się urokowi tego najradośniejszego czasu.
Klasyczna adaptacja spektaklu Teatru Współczesnego w Krakowie pełna była humoru, wyrazistych postaci, oraz magii ,towarzyszącej perypetiom Scrooge’a. Główny bohater musiał rozliczyć się ze swoimi lękami, przeszłością i trudnym charakterem. Wszystko po to by pojąć te prawdy życiowe, które wydają się najprostsze. Czy udało mu się z gnuśnego starca zmienić w szczęśliwego człowieka? By się tego dowiedzieć musimy się cofnąć o ponad sto lat, a do takich podróży w czasie nie ma sposobu lepszego niż książka i wizyta w teatrze.