II MIEDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI NA TENERYFIE W RAMACH PROJEKTU S.O.F.T. - START OUR FUTURE TODAY (ERASMUS+)
W dniach 3 - 11kwietnia 2022 r. odbyła się II Międzynarodowa Krótkoterminowa Wymiana Uczniów w ramach programu Erasmus+ w La Orotavie (Wyspy Kanaryjskie, Teneryfa). W spotkaniu udział wzięli Dyrektor Szkoły Joanna Kwiecińska Szulc, Wicedyrektor Szkoły Marta Marszałek-Zięba, Koordynator Partnerstwa Projektu S.O.F.T. Agnieszka Dymura oraz uczniowie: Katarzyna Krauza, Paweł Krefta, Kacper Browarczyk i Mateusz Malinowski. Gospodarzem mobilności była szkoła Colegio La Milagrosa - Hijas de La Caridad de San Vicente de Paul w La Orotavie. W spotkaniu uczestniczyło pięć delegacji w tym uczniowie i nauczyciele z Polski, Turcji, Chorwacji, Bułgarii oraz Włoch. Tematyka mobilności była poświęcona rozwijaniu umiejętności miękkich (tzw. soft skills) w życiu i w biznesie. Do 2030 roku nawet 66 proc. wszystkich miejsc pracy będą stanowić zawody wymagające umiejętności miękkich – wskazuje Deloitte Acces Economics. To właśnie one bardzo często warunkują, w jakim stopniu jesteśmy w stanie przystosować się do nowych, zmieniających się wymogów, jak szybko reagujemy w sytuacjach trudnych, jak bardzo jesteśmy odporni na sytuacje stresowe, czy nie wywołujemy konfliktów w grupie itp. Podczas pobytu na Teneryfie nasi uczniowie mieli możliwość doskonalić powyższe kompetencje (w tym zawodowe, językowe i cyfrowe) poprzez udział w wielu warszatach: How to start a business?, How to make a carpet with flowers?, How to make a pizza?, Business Interview (radio), Ceramics Workshops, School Garden Workshops, Dance and Music Workshops (percussion) oraz Chroma Workshops. Ponadto, w ramach zajęć dodatkowych poznawali walory kulturowe Teneryfy i jej historię. Uczestnicy zwiedzili muzea: Centro de Visitantes Telesforo Bravo oraz Science and Human Museum. Kolejną atrakcją edukacyjną było odwiedzenie Parku Narodowego El Teide. Cały park stanowi niezwykły skarb geologiczny, którego wulkany, kratery, kominy wulkaniczne i rozmaite formacje tworzą imponujący zestaw kolorów i kształtów. W 2007 roku park został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nauczyciele uczestnicząc w mobilności poznali założenia hiszpańskiego systemu edukacji, prawa oświatowego oraz zarządzania placówką edukacyjną. Ponadto, poznali metody i form pracy z uczniem w ramach edukacji formalnej i nieformalnej oraz uczestniczyli w warsztatach online - Nauczanie Dwujęzyczne.
W imieniu wszystkich uczestników projektu składam szczególne podziękowania Dyrekcji Szkoły Colegio La Milagrosa w La Orotavie: Sor Clotilde Del Pino Domínguez oraz María Auxiliadora González Martín, Koorynatorowi Projektu z ramienia Colegio La Milagrosa: Begoña Regalado Expósito oraz Burmistrzowi miasta La Orotava: Francisco Linares García za gościnność oraz ogromne zaangażowanie w przygotowanie mobilności na Teneryfie w ramach programu Erasmus+.
Agnieszka Dymura
Koordynator Partnerstwa Projektu S.O.F.T.
https://www.flickr.com/gp/195477303@N07/8BqT1W
Filmy:
84-217 Szemud
Szkolna 4