Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Nowy projekt S.O.F.T. Start Our Future Today został rozpoczęty

Nowy projekt S.O.F.T. Start Our Future Today został rozpoczęty

Projekt S.O.F.T. Start Our Future Today realizowany w ramach programu Erasmus+

 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szemudzie

 pod Patronatem Honorowym Wójta Gminy Szemud

 

Nowy projekt S.O.F.T. Start Our Future Today został rozpoczęty. Miło nam poinformować, iż wszystkie umowy finansowe szkół biorących udział w projekcie  zostały podpisane.  Zespół  Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie jest Koordynatorem Partnerstwa. W skład konsorcjum wchodzą szkoły: COLEGIO LA MILAGROSA - HIJAS DE LA CARDIDAD DE SAN VINCENTE DE PAUL z Hiszpanii; 107 PRIMARY SCHOOL "Khan Krum" z Bułgarii; OSNOVNA SKOLA BARTOLA KASICA z Chorwacji; ISTITUTO COMPRENSIVO STATALE DI CIMINNA z Włoch; OZEL TEVFIK KUSOGLU ORTAOKULU z Turcji. Tematyką projektu  jest współpraca instytucji edukacyjnych z biznesem; przedsiębiorczość społeczna/innowacje społeczne oraz kwestie związane z rynkiem pracy, w tym poradnictwo zawodowe.

Założenia i zasady programu Erasmus+ skierowane są przede wszystkim do instytucji działających w obszarze edukacji. W związku z tym wnioskodawcami zdecydowanie częściej są placówki oświatowe niż ich Organy Prowadzące. Nie oznacza to jednak, że jednostki Samorządu Terytorialnego nie włączają się w te przedsięwzięcia. Pełnią istotną funkcję wspierającą w kwestiach nie tylko administracyjno-finansowych ale także merytorycznych, przede wszystkim w obszarach takich jak rozwój kadr czy strategia rozwoju instytucjonalnego szkół. Ponadto  należy podkreślić, że ostateczna decyzja o realizacji projektu jest podejmowana przez Samorząd, ponieważ wiąże się z zapewnieniem w budżecie odpowiednich środków finansowych. Niektórzy przedstawiciele Organów Prowadzących podkreślają, że projekty Erasmus+ mają swoją specyfikę, podczas realizacji np. szkoleń międzynarodowych, przedsięwzięć infrastrukturalnych i systemowego wsparcia kompetencji kadry rola Samorządu jest bardzo istotna, ponieważ jego pracownicy odpowiadają za koordynację działań oraz diagnozę potrzeb instytucji, które są ich beneficjentami.

Jedną z korzyści z realizacji międzynarodowych projektów edukacyjnych jest możliwość podnoszenia kompetencji kadry pedagogicznej. Rozwój warsztatu pracy nauczycieli jest czynnikiem pośrednio przekładającym się na zwiększenie poziomu nauczania w szkołach. Projekty międzynarodowe umożliwiają poznanie systemów edukacji oraz metody nauczania w innych krajach. Dzięki uczestnictwu w edukacyjnych projektach europejskich polscy nauczyciele mogą docenić własny warsztat pracy i swoje kompetencje dydaktyczne. Wyjazdy stanowią istotny czynnik motywujący nauczycieli do dalszego rozwoju.  Nauczyciele, którzy wzajemnie się inspirują i wymieniają pomysłami, wprowadzają w swojej pracy coraz bardziej innowacyjne metody i rozwiązania. Realizacja projektów pozytywnie wpływa na indywidualny rozwój nauczycieli szczególnie w obszarze Technologii Informacyjno-Komunikacyjnej oraz obsługi nowoczesnych urządzeń wspierających edukację. Najtrwalszym efektem projektów są stosowane przez nauczycieli innowacje. Uczestnicy projektu w swojej codziennej pracy z uczniami wprowadzają (stopniowo) zmiany, bazując na wiedzy zdobytej w czasie mobilności. W niektórych projektach realizowanych przez szkoły mogą uczestniczyć nie tylko uczniowie i nauczyciele ale także przedstawiciele Samorządów. Głównym celem ich wyjazdów w ramach mobilności edukacyjnych jest obserwacja sposobów i metod współpracy zagranicznych placówek oświatowych z Organami Prowadzącymi. Wyjazdy przedstawicieli Organów Prowadzących mają także na celu nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów z władzami lokalnymi krajów przyjmujących. Podczas wizyt zagranicznych podejmowane są niekiedy decyzje związane np. z rozszerzeniem współpracy, rozpoczęciem nowych projektów czy zawiązaniem partnerstwa. A zatem samorządy pełnią kluczową rolę  w umiędzynarodowieniu placówek oświatowych.

 

Agnieszka Dymura

Koordynator Erasmus+

Data dodania: 2021-01-23 00:03:13
Data edycji: 2021-01-23 00:04:38
Ilość wyświetleń: 482

Konkursy

Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej
Więcej informacji

ERASMUS PLUS

Erasmus + Corner
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Strefa Nauczyciela

Potrzebne informacje oraz dokumenty
Zobacz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej