Nasza szkoła zakwalifikowała się do przedsięwzięcia „Podróże z klasą” realizowanego z funduszy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu kultury, ma tworzyć uczniom warunki do zdobywania nowych umiejętności. Na realizację trzydniowej wycieczki otrzymaliśmy z budżetu państwa ponad 25 tysięcy zł.
W dniach 15-17 października 24 uczniów z klasy 6b wraz z opiekunami wyjechało na wycieczkę w całości sfinansowaną z funduszy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dodatkowo uczniowie koła turystycznego wzbogacili nasz program zwiedzania o samodzielnie przygotowane materiały edukacyjne oraz karty pracy. Odbył się nawet konkurs wiedzy z nagrodami. Wszyscy spisali się na medal :)
15 października, czyli pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy naszą polską Wenecję. Zwiedziliśmy Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz ruiny zamku Mikołaja Nałęcza z Chomiąży. Kasztelana, który jako wysokiej rangi urzędnik królewski często towarzyszył królowi Kazimierzowi Wielkiemu podczas jego pobytów w Wielkopolsce. Z Wenecji udaliśmy się do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, osady z okresu kultury łużyckiej. Uczniowie mogli uczestniczyć w wyjątkowej lekcji odbywającej się w jednej z chat przy ognisku. Można było przymierzyć dawne stroje i skosztować podpłomyki. Po obiedzie w pobliskiej restauracji, udaliśmy się prosto do hotelu w Poznaniu, gdzie spędziliśmy 2 kolejne noce.
16 października, pośniadaniu wyruszyliśmy na zwiedzanie Poznania. Zaczęliśmy od lekcji w Ratuszu miejskim oraz obejrzeliśmy poznańskie koziołki w trakcie hejnału o godzinie 12. Następnie uczyliśmy się od certyfikowanych mistrzów cukiernictwa Muzeum Rogalowego, jak wypiekać słynne rogale świętomarcińskie. Oczywiście była również degustacja rogali. Drugi dzień zakończyliśmy spacerem po Starym Mieście w kierunku restauracji, w której czekały na nas pyszne pierogi.
W ostatni dzień wycieczki udaliśmy się na lekcje do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Dowiedzieliśmy się na czym polega praca archeologów i oglądaliśmy przedmioty codziennego użytku, biżuterię, instrumenty muzyczne oraz broń z okresu średniowiecza. Na pobliskiej wyspie - Ostrowie Lednickim mieścił się niegdyś jeden z najważniejszych grodów państwa Piastów począwszy od Mieszka I. Z Lednicy pojechaliśmy do pierwszej stolicy Polski – Gniezna na lekcję historii w Muzeum Początków Państwa Polskiego. Na koniec udaliśmy się pieszo na obiad na Starym Mieście tuż obok słynnej Katedry, w której znajduje się unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej, czyli drzwi przedstawiające życiorys św. Wojciecha.
Anna Nowak
84-217 Szemud
Szkolna 4