Opcje widoku
Ikona powiększania tekstu
Powiększ tekst
Ikona pomniejszania tekstu
Pomniejsz tekst
Ikona zmiany kontrastu
Kontrast
Ikona podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Resetowanie ustawień
Reset

Podsumowanie akcji charytatywnej przedszkolaków ''Pomoc dla rekinka Akki''

Podsumowanie akcji charytatywnej przedszkolaków ''Pomoc dla rekinka Akki''
Podsumowanie akcji charytatywnej przedszkolaków "Pomoc dla rekinka Akki". Rekin mieszka w Oceanarium we Lwowie. W ramach zbiórki przedszkolakom udało się zebrać wartość równą 250 dolarów. Pieniądze zostały przekazane Oceanarium. Dwóm grupom (Minionki i Słoneczka), udało się zebrać najwięcej funduszy (ponad 500 zł), z tego też względu pracownicy Oceanarium we Lwowie postanowili wyrazić swoją wdzięczność za wsparcie i propagowanie pomocy zwierzętom w objętej wojną Ukrainie, wysyłając na pamiątkę współpracy skamieliny zębów rekina.  Pragniemy podziękować, w imieniu rekinka-Akki, z całego serca dzieciom, rodzicom, nauczycielom oraz wszystkim osobą zaangażowanym w naszą akcję. Pomoc dla rekinka we Lwowie jest częścią projektu "Globalnie i lokalnie pomagamy zwierzeniom", jest on realizowany w Przedszkolu w ZSP w Szemudzie. 
Ciekawostki: 
1. Skamieniałe zęby zmieniły kolor, ponieważ zachowany ząb rekina przyjmuje minerały z otaczającego go osadu i ostatecznie zmienia kolor – często na czarny.  Otaczające minerały, zwłaszcza fosforany, w osadzie, w którym zakopany był ząb rekina, były powoli wchłaniane w procesie zwanym permineralizacją.
2. U większości ssaków występują zaledwie dwa komplety zębów: mleczne i stałe. Tymczasem rekiny mogą co kilka dni wymieniać zużyte lub wyłamane zęby, dzięki temu przez całe życie pozostają sprawnymi i niezwykle skutecznymi myśliwymi. 
Rekiny nie muszą się tego obawiać, one nie wiedzą, co to kamień nazębny, próchnica, zapalenie miazgi i nie cierpią na luki w uzębieniu. Dzieje się tak dlatego, iż dorosłe osobniki posiadają nawet do trzech tysięcy zębów, ułożonych w górnej oraz dolnej szczęce w 2-6 szeregach. Tylko dwa pierwsze rzędy odgrywają rolę w pobieraniu pokarmu, pozostałe – tworzą zęby zapasowe, które stopniowo narastają, przesuwając się ku przodowi.
Po zużyciu zębów z pierwszych szeregów, stopniowo zastępują je zęby z dalszych rzędów. Taka wymiana może się odbywać nawet co 5 dni, przez cały okres życia rekina (w efekcie rekin może zużyć w ciągu 10 lat około 24 tysięcy zębów).
 
Katarzyna Byczkowska 
Koordynator projektu "Globalnie I lokalnie pomagamy zwierzeniom"
Kliknij GALERIA
Data dodania: 2023-03-31 17:40:14
Data edycji: 2023-03-31 17:43:17
Ilość wyświetleń: 248

Konkursy

Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej
Więcej informacji

ERASMUS PLUS

Erasmus + Corner
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Strefa Nauczyciela

Potrzebne informacje oraz dokumenty
Zobacz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej