Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Reset
Reset

VI MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W BUŁGARII W RAMACH PROJEKTU S.O.F.T. - START OUR FUTURE TODAY (ERASMUS+)

VI MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W BUŁGARII  W RAMACH PROJEKTU S.O.F.T. - START OUR FUTURE TODAY (ERASMUS+)

VI MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIE UCZNIÓW I NAUCZYCIELI W BUŁGARII W RAMACH PROJEKTU S.O.F.T. - START OUR FUTURE TODAY (ERASMUS+)

“Soft skills get little respect but will make or break your career.”
– Peggy Klaus

Pod koniec marca 2023 r. odbyła się VI Międzynarodowa Krótkoterminowa Wymiana Uczniów w ramach programu Erasmus+ w Sofii. W spotkaniu udział wzięli Dyrektor Szkoły Judyta Miłosz, Koordynator Partnerstwa Projektu S.O.F.T. Agnieszka Dymura oraz uczniowie: Inga Lieske, Kacper Czoska, Natan Gal i Mateusz Malinowski. Gospodarzem mobilności była szkoła 107th Primary school Khan Krum w Sofii. W spotkaniu uczestniczyło pięć delegacji w tym uczniowie i nauczyciele z Polski, Turcji, Chorwacji, Hiszpanii oraz Włoch.

Tematyka mobilności była poświęcona rozwijaniu umiejętności miękkich (tzw. soft skills). Myśląc o swojej przyszłości zawodowej młodzi ludzie skupiają się głównie na zdobyciu odpowiedniego wykształcenia i nabyciu szeregu umiejętności, które pomogą im podjąć wymarzoną pracę. Często jednak zapominają, iż obecnie dla pracodawców w równym stopniu, co fachowa wiedza, liczą się wysoko rozwinięte kompetencje miękkie. Zalicza się do nich między innymi takie cechy jak: kreatywność, dynamizm działania, komunikatywność, elastyczność, inicjatywa, współpraca w grupie, czy też zarządzanie czasem.
Podczas pobytu w Sofii nasi uczniowie mieli możliwość doskonalić powyższe kompetencje (w tym zawodowe, językowe i cyfrowe) poprzez udział w warsztatach: „Creative Drama Workshop” oraz „Art and Robotics Workshops”. Ponadto, uczestniczyli w seminariach i prezentacjach na temat: „Rhetoric and Stage Speaking”, „Patents. Work of Bulgarian Patent Office” oraz „Your Job Career Journey”.

Ponadto, w ramach zajęć dodatkowych poznawali walory kulturowe Bułgarii i jej historię. Uczestnicy mobilności poza stolicą kraju odwiedzili m.in.: Płowdiw (drugie po Sofii pod względem liczby mieszkańców miasto Bułgarii i jedno z najstarszych w kraju), w tym: the Ethnographic Museum, the Amphitheater, the Church of Saints Constantine and Helena, the Balaban house  oraz The Roman Forum.

Nauczyciele uczestnicząc w mobilności poznali założenia bułgarskiego systemu edukacji, prawa oświatowego oraz zarządzania placówką. Poza szkołą partnerską, wizytowali także The Vocational High School of Design “Elisaveta Vasova” w Sofii. Podczas ww. spotkań dyrektorzy szkół i nauczyciele dzieli się swoim doświadczeniem, wiedza i  “dobrymi praktykami”.

W imieniu wszystkich uczestników projektu składam szczególne podziękowania Dyrektorowi Szkoły 107th Primary school Khan Krum w Sofii p. Danko Kalapish oraz p. Danieli Malinova, Koorynatorowi Projektu z ramienia szkoły bułgarskiej za gościnność oraz ogromne zaangażowanie w przygotowanie mobilności w Sofii w ramach programu Erasmus+.

                                                                                                                                             Agnieszka Dymura
                                                                                                             Koordynator Partnerstwa  
                                                                                                                 Projektu S.O.F.T.

 Mobilność bułgarska w opinii uczniów:

„Wyjazd do Bułgarii z programu Erasmus był dla mnie bardzo ciekawym wydarzeniem ponieważ mogłem zobaczyć kulturę oraz styl życia w tym kraju. Bardzo ciekawym przeżyciem była też  rozmowa w języku angielskim z innymi uczniami z programu, nie trudno było przełamać barierę strachu, ponieważ wszyscy byli tam dla siebie bardzo mili i pomagali sobie nawzajem.” – Kacper Czoska, VIII a

„Wymiana uczniowska do Bułgarii była dla mnie niesamowitym przeżyciem. Na wyjeździe panowała rodzinna atmosfera. Czas pobytu bardzo szczegółowo został zaplanowany, każdego dnia czekało na nas mnóstwo wrażeń. Wszyscy byli radośni i uśmiechnięci. (…) Jestem szczęśliwa, że mogłam uczestniczyć w tym programie.” – Inga Lieske, VIII b

Uczestnicy spotkania okazali się bardzo sympatyczni i wspaniali. Najbardziej zaprzyjaźniłyśmy się z Chorwatami. Naprawdę niezapomniani ludzie. Dogadywaliśmy się bardzo dobrze i każdego wspólnego dnia mieliśmy coraz więcej tematów. To wspaniałe uczucie, gdy uczniów z różnych zakątków świata, których obyczaje, kultura, sposób bycia i życie codzienne są odmienne, łączy tak ogromna więź i świetne relacje. Cały czas utrzymujemy ze sobą kontakt. Według mnie najważniejszą wartością tego programu są właśnie przyjaźnie, które zawieramy w trakcie trwania programu, a które pozostają na długo i są przez nas pielęgnowane”. – Mateusz Malinowski, VII b

 „To, czym chcę się podzielić,  to wielka radość z uczestniczenia w tym programie. To jest coś, czego po prostu nie da się zapomnieć, a przede wszystkim nie chce się zapominać. Dzięki udziałowi w Programie Erasmus+ mogliśmy zawrzeć niezwykłe znajomości międzynarodowe, które mamy szansę utrzymywać. Zobaczyliśmy różne piękne miejsca, poznaliśmy tradycje innego kraju i choć trochę poznaliśmy inny język – bułgarski. Bardzo podobały mi się warsztaty z robotyki oraz seminarium na temat planowania swojej przyszłej kariery zawodowej.” – Natan Gal, klasa VIII a

Kliknij GALERIA

Data dodania: 2023-05-11 20:23:45
Data edycji: 2023-05-11 20:29:31
Ilość wyświetleń: 492

Konkursy

Konkurs Kaszubskiej Pieśni Bożonarodzeniowej
Więcej informacji

ERASMUS PLUS

Erasmus + Corner
Więcej informacji

Kalendarz

Klasy

Przejdź na stronę swojej klasy zobacz najnowsze wpisy i bądź na bieżąco!
Więcej informacji

Strefa Nauczyciela

Potrzebne informacje oraz dokumenty
Zobacz

Nasi Partnerzy

Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji Publicznej
Logo Facebook
Facebook
Biuletynu Informacji Publicznej